تبلیغات
کلینیک مجازی فیزیوتراپی مهر - بونیون (هالوکس والگوس یا هالوکس ابداکتو والگوس)
 

 

 

   بونیون اصطلاحا به بزرگ شدن مفصل در قسمت قاعده و کناره انگشت بزرگ گفته می شود (به خصوص اولین مفصل MP ).

   بونیون زمانی ایجاد می شود که انگشت به خارج از وضعیت طبیعی خود حرکت کند(شکل الف،ب،ج). همانطورکه انگشت بزرگ به سمت سایر انگشتان خم می شود، این برجستگی استخوانی  بزرگ تر می شود. هالوکس والگوس یا هالوکس ابداکتو والگوس (HAV ) نامی است که به این وضعیت منحرف شده انگشت بزرگ اطلاق می شود. از طرفی اصطلاح بونیون جهت بزرگ شدن مفصل به کار می رود. در اغلب موارد انحراف انگشت بزرگ و بزرگ شدن مفصل همراه با هم اتفاق می افتند و می توان فقط از اصطلاح بونیون برای بیماری استفاده کرد.

  ((بونیون از کلمه لاتین (Bunion) آمده و به معنای بزرگی و بزرگ شدن است)).

 


             


          

 

علایم بونیون :

 

   بونیون همزمان با منحرف شدن انگشت بزرگ شروع می شود و همراه با آن نوعی برجستگی سفت و محکم در لبه داخلی پا و در محل قاعده انگشت بزرگ شروع به پیشرفت می کند. در این مرحله ممکن است بونیون دردناک نباشد، بعد ها که انحراف انگشتان بیشتر شد، بونیون دردناک می شود -  البته علاوه بر درد اطراف مفصل ممکن است قرمزی و کمی تورم هم در ناحیه بوجود بیاید.

   دو علت مهم برای درد وجود دارد، یکی به علت فشار وارد آمده از طرف کفش بر روی بونیون است و دیگری به دلیل آرتریت است (درد به خاطر فشار داخل مفصل).

ممکن است حرکت مفصلی محدود و یا دردناک شود.

    انگشت چکشی از عوارض ثانویه و مهم بونیون است علاوه بر این به علت توزیع نامناسب فشار، میخچه و پینه هایی بر روی بونیون، انگشت بزرگ و انگشت دوم ایجاد می شود. فشاری که از انگشت بزرگ به سایر انگشتان وارد میشود میتواند منجر به تشکیل پینه هایی در لبه بیرونی انگشت کوچک یا بین انگشتان بشود. ضمنا تغییر در فشار وارده بر انگشت ممکن است منجر به فرورفتن ناخن در انگشت پا شود.

 

دلایل :

 

   پوشیدن کفش های خیلی تنگ یا کفش هایی که انگشتان را جمع می کند و تحت فشار قرار می دهد مهمترین علت بروز بونیون و هالوکس والگوس است و بدون شک نقش اصلی را در بروز این دو اعمال می کند، به همین علت شیوع بونیون در زنان بیشتر است.

   مطالعه ای که بر روی بعضی قبایل که هرگز کفش نمی پوشیدند و پا برهنه راه می رفتند نشان می داد که در برخی افراد این قبایل بونیون ایجاد می شود اما تعداد افراد مبتلا محسوس و قابل توجه نبودند.

   در اغلب موارد علت ایجاد بونیون را به عدم تعادل در نیروهایی که در طول راه رفتن در اطراف مفصل ایجاد می شود، ربط می دهند. حرکت و فشار غیر طبیعی ایجاد شده در مفصل، با گذر زمان (در کنار استفاده کردن از کفش های نامناسب و تنگ) منجر به بی ثباتی در مفصل و نهایتا هالوکس والگوس و بونیون می گردد.

   بونیون تنها یک نشانه از اختلال در مکانیک پا است و معمولا مجموعه ای از عوامل شامل نوع راه رفتن، نوع پایی که فرد به ارث برده است و استفاده از کفش های نامناسب، باعث این عارضه می شود.

   بونیون ها ارثی نیستند، اما می توانند به صورت خانوادگی هم بروز کنند. آنچه می تواند ارثی باشد، پای ضعیف است که از لحاظ مکانیکی می تواند منجر به بی ثباتی در اطراف مفصل و در نهایت منجر به بونیون شود.

    ضمنا بروز بونیون وابستگی زیادی به نوع کفش و تناسب آن دارد.

 فاکتور های دیگری هم وجود دارند که می توانند در بروز بونیون و هالوکس والگوس نقش داشته باشند. به عنوان مثال احتمال بروز بونیون به دنبال آسیب های پا و اختلالات عصبی عضلانی وجود دارد.

   افراد مبتلا به صافی کف پا یا پرونیشن پا مستعد بی ثباتی در مفصل بوده و احتمال بروز بونیون در آنها بیشتر است. برخی فعالیت ها (مانند رقص باله) فشار اضافی بر مفصل اعمال می کنند و احتمال تشکیل بونیون را افزایش می دهند.

 

درمان بونیون :

 

   روش های درمانی بسیاری برای بونیون وجود دارد و درمان بسته به شدت و نوع بونیون متفاوت خواهد بود. ضمنا علت ایجاد بونیون هم در تعیین روش درمانی دخیل است.بونیون ها اغلب پیشرونده هستند و با گذر زمان بزرگ تر و   دردناک تر می شوند. سرعت رشد و بزرگ شدن بونیون به تناسب کفش بستگی دارد.

   هدف اولیه از درمان بونیون، کاهش فشار وارده بر بونیون و تسکین هر گونه علائم احتمالی موجود و همچنین متوقف کردن و یا کاهش سرعت پیشرفت انحراف مفصلی است. می توان گفت بدون استفاده از جراحی هیچ روش موثر احتمالی برای درمان بونیون وجود ندارد.

    برخی اقدامات که فیزیوتراپیست ها می توانند جهت بهبود علائم و کاهش (اگر متوقف نمی شود) سرعت پیشرفت بونیون انجام دهند، شامل :

  • پدگذاری با استفاده از برخی مواد متفاوت (مانند فلت) جهت کاهش فشار وارده بر برجستگی بونیون
  • می توان از فیزیوتراپی برای بهبود علائم و افزایش دامنه حرکتی مفاصل استفاده کرد به خصوص اگر درد داخل مفصلی است. گاهی می توان از دستکاری مفصل (Manipulation ) نیز استفاده کرد (دستکاری مفصل به هیچ وجه راستای مفصل را تصحیح نمی کند).
  • میخچه و پینه هایی که باعث آزار و اذیت فرد می شوند باید تحت درمان قرار گیرند.
  • استفاده از کفش مناسب برای کسانی که به دنبال درمان اساسی هستند ضروری است.
  • شاید نیاز باشد تا قسمتی از کفش تان را که بر روی بونیون فشار وارد می کند تحت کشش قرار داده و با این عمل مقداری فشار ناشی از کفش را کاهش دهید.
  • ارتزهای پا ممکن است برای کاهش بی ثباتی مفصل مورد نیاز باشند. علاوه بر این ارتزهای پا برای درمان سایر علائم می توانند مورد استفاده قرار بگیرند، البته نوع تاثیر این ارتزها در درمان بونیون جای بحث دارد. آنها ممکن است سرعت پیشرفت بونیون را کاهش دهند و یا پس از جراحی استفاده شوند تا از برگشت مجدد بونیون جلوگیری کنند.
  • ورزش ها (به بخش های زیر مراجعه کنید) برای حفظ و نگهداری قابلیت حرکت مفصل در افراد مبتلا به بونیون نقش مهمی دارند. این ورزش ها برای درد های نوع مزمن که از داخل مفصل منشا می گیرند و نیز برای پیشگیری از علائم  دردناک آتی، حائز اهمیت هستند.

                                                                                             

مراقبت شخصی و استفاده از ورزش ها :

 

·         توصیه های فیزیوتراپیست را مد نظر قرار دهید.

·         از ارتز ( مانند بالشتک ها) برای برداشتن فشار از روی نقاط دردناک بونیون استفاده کنید.

·         از کفش های عریض و فضادار استفاده کنید. تناسب کفش بسیار مهم است.ضمنا از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و تنگ خودداری کنید.

·         از ورزش های خاص ( در بخش های بعدی نمونه هایی از این ورزش ها آمده است) استفاده کنید تا قابلیت حرکت مفصل را حفظ کنید.

·         می توانید از اسپلینت (ارتز) شبانه برای بهبودو تسکین علایم بونیون استفاده کنید.اغلب هدف از بکار بردن این ارتز ها حفظ انگشتان در راستای صحیح است.

   گاهی توصیه می شود از بالشتک یا فوم بین انگشت شست و انگشت دوم استفاده کنید. در صورتی که انگشت بزرگ خیلی قوی و بزرگ باشد نباید از این بالشتک ها و فوم ها استفاده کرد چون فشار بیشتری به انگشتان کوچک وارد کرده و باعث اختلالاتی بین انگشتان می شود.

   پد گذاری (استفاده از بالشتک) بین دو انگشت باعث صاف شدن راستای انگشت بزرگ نمی شود. در هر صورت گاهی اوقات پدگذاری برای کاهش علائم دردناک داخل مفصلی مورد نیاز است.

 

ورزش های مناسب بونیون :

 

   در پروسه طولانی مدت مراقبت از بونیون حفظ دامنه حرکتی مفصل بسیار ضروری است. با حفظ دامنه حرکتی مفصل درد های مزمن کاهش یافته و یا از آنها پیشگیری می شود.

ورزش های توصیه شده شامل :

 

  • انگشت بزرگ را با یک دست گرفته و کششی را در همه جهات در مفصل ایجاد کنید. این وضعیت را با حداکثر دامنه حرکتی به مدت ١۰ تا ١٥ ثانیه حفظ کنید. این عمل را چندین بار در همه مسیر ها تکرار کنید.
  • کشش یا تراکشن (Traction) به افرادی که اختلالات ستون فقرات دارند می تواند کمک کند، علاوه بر این کشش یا تراکشن در حفظ قابلیت حرکت مفصل موثر است. با یک دست انگشت شست پای خود را بگیرید و با دست دیگر پای خود را بگیرید و سپس از دو طرف بکشید. این وضعیت را ١۰ تا ١٥ ثانیه حفظ کنید. چندین بار این کار را تکرار کنید.
  • بانداژ الاستیک را به دور هر دو انگشت شست پای خود بپیچید . طوری پای خود را بر روی زمین قرار دهید تا انگشت بزرگ بطور مستقیم و راست قرار بگیرد - این وضعیت را برای چندین دقیقه حفظ کنید. چندین بار این کار را تکرار کنید.

 

   ورزش ها به هیچ عنوان راستای انگشتان را اصلاح نمی کنند (چون در طی سالهایی که بونیون در حال رشد بوده، راستای صحیح استخوان منحرف شده است) اما این ورزش ها برای حفظ انعطاف پذیری و قابلیت حرکت مفصل بسیار موثر هستند.             

 

 

اسپلینت یا ارتز شبانه بونیون :

 

   برخی مطالعات نشان می دهند که استفاده از اسپلینت های شبانه در نوجوانانی که بونیون یا هالوکس والگوس دارند مقداری اصلاح ایجاد می کند ( به علت این که در سنین نوجوانی هنوز فرصت کافی برای تطابق و رشد استخوانی وجود دارد).شواهد و مدارک مربوط به این بحث را می توانید اینجا مطالعه کنید.

   این اسپلینت ها ممکن است در بزرگسالان تاثیر چندانی نداشته  باشند، اما برای حفظ انعطاف پذیری و قابلیت حرکت مفصل موثر هستند. به علت اینکه بونیون (هالوکس والگوس) نوعی دفورمیتی استخوانی است، اصلاح دائمی راستای انگشتان در بزرگسالان بسیار دشوار است .                                                                  همانطوریکه کفش نامناسب در پیشرفت بونیون و علائم مربوط به آن بسیار موثر است، کفش مناسب و تناسب آن در پیشگیری از بونیون بسیار مهم است. کفش نامناسب در ترکیب با سایر فاکتور های ذکر شده در بالا منجر به بونیون    می شود. کفش نامناسب نیروها و فشارهای غیرطبیعی به پا وارد کرده و باعث دردناک شدن بونیون می شود.

 

جراحی بونیون :

 

   اگر علائم بونیون با اقدامات پیشگیرانه و مراقبتی بالا تسکین نیافت و یا جلوی پیشرفت بونیون را نگرفت، جهت تصحیح راستای انگشتان و برداشتن بونیون ممکن است نیاز به جراحی باشد.

   روش های جراحی متفاوتی برای بونیون وجود دارد و انتخاب نوع جراحی به استخوان یا استخوان های درگیر، ارتباط زاویه ای بین استخوان های مختلف، میزان آسیب به مفصل و حضور دفورمیتی ها و اختلالات ثانویه بستگی داردنوع مطلب : اختلالات پوسچرال، اختلالات ارتوپدی، درمان های فیزیوتراپی، 
برچسب ها : بونیون، هالوکس والگوس، هالوکس ابداکتو والگوس،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 12:11 ق.ظ
It's hard to come by educated people about this subject, but you sound like
you know what you're talking about! Thanks
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 08:30 ق.ظ
First off I want to say fantastic blog! I
had a quick question in which I'd like to
ask if you don't mind. I was interested to find out how you center
yourself and clear your head prior to writing.
I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my
thoughts out. I do enjoy writing however it just seems like the
first 10 to 15 minutes are generally lost just
trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
Kudos!
پنجشنبه 29 فروردین 1398 04:02 ب.ظ
Hi there, I discovered your web site by means of Google at the same time as searching for a comparable subject, your site got here up, it seems to be good.
I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and located that it is really informative.
I am going to watch out for brussels. I'll appreciate in the event you continue this in future.
Lots of other people will probably be benefited out of your writing.
Cheers!
چهارشنبه 28 فروردین 1398 10:38 ب.ظ
Hello there, I discovered your site by way of Google even as looking for a related subject, your website
came up, it seems to be good. I've bookmarked it in my google
bookmarks.
Hello there, simply was aware of your blog thru Google, and located that it is truly informative.
I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future.
Lots of folks might be benefited out of your writing.
Cheers!
شنبه 24 فروردین 1398 09:25 ق.ظ
Definitely consider that which you said. Your favorite justification seemed to be at the net the
simplest factor to take into account of. I say to you, I certainly get irked at the same time as other folks
think about issues that they just do not recognize about.
You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the
entire thing with no need side-effects , people can take a signal.
Will probably be again to get more. Thanks
جمعه 23 فروردین 1398 12:29 ب.ظ
Good day! I could have sworn I've visited your blog before but after going through many of the posts I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely delighted I came across
it and I'll be book-marking it and checking back often!
پنجشنبه 22 فروردین 1398 08:17 ب.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also create comment
due to this brilliant article.
چهارشنبه 21 فروردین 1398 06:25 ق.ظ
Excellent post. Keep writing such kind of information on your
blog. Im really impressed by it.
Hello there, You have performed a fantastic job. I'll definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this website.
دوشنبه 19 فروردین 1398 06:00 ب.ظ
Hi I am so delighted I found your site, I really found you by accident, while I was looking on Google for something else, Anyhow I am here now and would just
like to say thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it
all at the minute but I have bookmarked it and also included your
RSS feeds, so when I have time I will be back to
read a great deal more, Please do keep up the great jo.
پنجشنبه 15 فروردین 1398 11:44 ب.ظ
Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure
things out pretty fast. I'm thinking about making my own but I'm not sure
where to start. Do you have any tips or suggestions?
Cheers
یکشنبه 27 آبان 1397 07:20 ب.ظ
Hi! I could have sworn I've visited this website before but after looking at a few of
the posts I realized it's new to me. Anyhow, I'm certainly delighted
I found it and I'll be bookmarking it and checking
back frequently!
سه شنبه 22 آبان 1397 10:40 ب.ظ
I like it when people come together and share thoughts.
Great website, stick with it!
یکشنبه 13 آبان 1397 12:17 ب.ظ
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However
I am experiencing difficulties with your RSS.

I don't know why I am unable to join it. Is there anyone else getting the same RSS
problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond?
Thanx!!
دوشنبه 7 آبان 1397 11:14 ب.ظ
Fine way of describing, and good piece of writing to get data about
my presentation subject matter, which i am going to convey in school.
دوشنبه 7 آبان 1397 10:46 ق.ظ
If some one wishes expert view concerning running a blog then i advise him/her to go to see this website, Keep up the pleasant work.
یکشنبه 6 آبان 1397 04:18 ق.ظ
each time i used to read smaller articles which also
clear their motive, and that is also happening with this post which
I am reading at this place.
چهارشنبه 2 آبان 1397 09:43 ب.ظ
I simply could not go away your website
before suggesting that I extremely loved the
usual info an individual provide to your visitors?
Is going to be again regularly to inspect new posts
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:34 ب.ظ
As the admin of this site is working, no uncertainty very shortly it will be renowned, due to its feature contents.
چهارشنبه 18 مهر 1397 01:19 ب.ظ
Hello, after reading this awesome post i am also glad to share my experience
here with mates.
چهارشنبه 18 مهر 1397 06:50 ق.ظ
You made some really good points there. I looked on the
net to learn more about the issue and found most people will go along with
your views on this site.
دوشنبه 16 مهر 1397 01:33 ب.ظ
As the admin of this site is working, no question very soon it will be well-known, due to its quality contents.
دوشنبه 16 مهر 1397 01:08 ب.ظ
Exceptional post however I was wanting to know if
you could write a litte more on this subject? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit
more. Thanks!
شنبه 14 مهر 1397 05:20 ق.ظ
Hi friends, its enormous piece of writing about teachingand entirely explained, keep it
up all the time.
شنبه 16 شهریور 1392 10:54 ب.ظ
مطالبتون خیلی مفیدند.مرسی
جمعه 8 شهریور 1392 08:30 ب.ظ
خیلی خوب بود.

فقط عکس ارتز شبانه رو نمی تونم ببینم
اون لینک اینجا هم برای من کار نمیکنه
پنجشنبه 7 شهریور 1392 03:49 ب.ظ
عالی بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


کلینیک مجازی فیزیوتراپی مهر
درباره وبلاگ

سلام

این وبسایت به همت اینجانب فیزیوتراپیست علی تاجیک و همسرم فیزیوتراپیست مهسا مظاهری ایجاد گردیده است ، امید است بتوانیم خدمتی به شما دوستان کرده باشیم.
لحظات خوشی را برای شما
ارزومندیم
ایمیل اینجانب :

sir.tajik@yahoo.com

آدرس ما در تلگرام
www.telegram.me/PHYSIOTHERAPISTALITAJIK

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست علی تاجیک
موضوعات
نظرسنجی
تمایل دارید بیشتر چه مطالبی در این وب سایت مورد بررسی قرار گیردآمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
آپارات
مپ

                    
 
 
 
کپی ممنوع