سه شنبه 1 بهمن 1392 :: نویسنده : فیزیوتراپیست علی تاجیک

مقدمه :

مچ پا مفصلی لولایی است که از استخوانهای تالوس و تیبیا و فیبولا تشکیل شده است. استخوانهای کالکانئوس و تالوس مفصل ساب تالار را درست می­کنند.کالکانئوس در سه سطح با تالوس و از دیستال با کوبوئید مفصل می­سازد.. لیگامانهای تیبیوفیبولار جلویی، تیبیوفیبولار خلفی و لیگامانهای اوسئوس، انتهای فیبولا و تیبیا را بهم متصل می­کنند. کپسول مفصلی مچ پا نازک بوده و خصوصاً در قسمت قدام بسیار ضعیف میباشد.بنابراین آنچه که در ثبات این مفصل نقش اساسی دارد، لیگامانهای اطراف مفصل هستند. دو لیگامان مهم که در ثبات مفصل نقش اساسی دارند، عبارتند از لیگامان جانبی خارجی و لیگامان جانبی داخلی، که به لیگامان جانبی داخلی اصطلاحا لیگامان دلتوئید می­گویند. این لیگامان بسیار محکم است و  برای پاره شدن  آن نیروی   زیادی لازم است و قبل از پاره شدن، قوزک داخلی می­شکند.

 بطورکلی لیگامان جانبی خارجی از لیگامان جانبی داخلی ضعیف­تر است. لیگامان جانبی خارجی استرس­های ایجادکننده اینورژنال را کنترل میکند. از بین سه قسمت این لیگامان ،بخش جلویی از همه ضعیف­تر است و زودتر از بقیه پاره می­شود.

مفاصل پا و مچ پا، اولین تکیه گاه متحرک تحمل وزن در اندام تحتانی هستند. طی راه رفتن این مفاصل باید تحرک را در همه صفحات ایجاد کنند تا کمترین جابجای  مرکز ثقل نسبت به سطح اتکا ایجاد شود. بنابراین نگهداری تعادل و مصرف انرژی مناسب، به عملکرد صحیح ساختار این مفاصل وابسته است. تغییر در راستا و میزان تحرک این مفاصل باعث ایجاد فشارهای  غیرمعمول به مفاصل پا  و مچ پا شده و بنابراین مفصل مچ پا مستعد آسیب و ضایعات مختلف  می­باشد.

پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایع­ترین آسیب­ها در تمرینات ورزشی است که به طور معمول بیشتر لیگامان خارجی مفصل مچ را درگیر می­کنند و آسیب لیگامان داخلی شیوع کمتری دارد. تخمین زده که در روز تقریباً یک نفر از هر 10000 نفر پسر دچار پیچ خوردگی داخلی مچ پا می‌شود. بیشترین میزان پیچ خوردگی مچ پا در افراد جوان­تر از 35 سال اتفاق می­افتد (شایع­ترین دامنه سنی بین 15-19). تحقیقات نشان داده که پیچ خوردگی­های مچ پا تقریباً 25% آسیب­های ورزشی را تشکیل می­دهد.

درتحقیقات سال­های اخیر  نشان داده شده است Ankle sprain  از ضایعات رایج در فعالیت­های  است که شامل دویدن، پرش­های مکرر و تغییر دائم مسیر حرکت و یا دویدن در مسیرهای ناهموار مانند ورزش­های  والیبال بسکتبال و فوتبال و ورزش­های میدانی است.

پیچ خوردگی مچ پا نیمی از صدمات اصلی که در هنگام بسکتبال اتفاق می­افتد را شامل می­شود. اگر چه مفصل طبیعی مچ پا یک mortise محکم و پایدار است، در تقریبا 10 تا 20 درصد بیماران بعد از صدمه­ی شدید لیگامنتی، صرف نظر از درمان­های اولیه این مفصل دچار بی­ثباتی مزمن می­شود

. در مطالعه مروری که در هلند در سال 2006 انجام شد تحقیقات نشان داد سالانه 600000 نفراز پیچ خوردگی مچ پا به دلیل ضربه رنج می­برند که 10_60% این بیماران دچار ناپایداری عملکردی می­شوند.

تخمین زده شده است که ارزیابی و درمان صدمات مچ پا ممکن است سالیانه روی هم رفته، تقریبا 2 میلیون دلار شود. این مقدار با پول خرج شده برای جراحی پیوند bypass  عروق کرونری قابل مقایسه است.

 

 

 

 

مکانیسم آسیب مچ پا :

پیچ خوردگی مچ پا از معمول ترین ضایعاتی است که فیزیوتراپیست­ها و پزشکان ارزیابی و درمان می­کنند؛ آسیب لیگامان خارجی مچ پا ، معمول ترین ضایعه‌ای است که در فعالیت­های ورزشی گزارش میشود . معمولاً به علت اینورژن مچ پا یا نیروی چرخشی داخلی یا ترکیبی از این دو ،که به پا وارد می­شود، در حالیکه مچ پا در وضعیت پلانتارفلکشن است ، ضایعه رخ می­دهد. عموماً لیگامان­های خارجی تیبیوفیبولار جلویی، کالکانئوفیبولارو به ندرت تالوفیبولار پشتی طی پیچ خوردگی مچ پا آسیب می­بینند. به طورخلاصه می­توان گفت پیچ خوردگی به سمت داخل مچ پا که باعث آسیب به لیگامان طرفی خارجی می­شود، شایع­تر از پیچ خوردگی به سمت خارج می­باشد که باعث آسیب به لیگامان دلتوئید می­گردد . بنابراین پیچ خوردگی سمت داخل پا معمول­تر از سمت خارج می­باشد. در واقع زمانی مچ پا تحت تاثیر نیروی شدید بسمت داخل بچرخد موچب کشیدگی و یا پارگی مجموعه لیگامان­های خارجی می­گردد.

درجات پیچ خوردگی مچ پا:

به طور کلی پیچ خوردگی مچ پا شامل 3 درجه می­باشد.

پیچ خوردگی1 grade به عنوان کشیدگی یا نازک­شدگی لیگامان تالوفیبولار قدامی (ATFL)تعریف می­شود و  از نظر کلینیکی، بیماران در آزمایشاتATFL  دارای علایم درد ملایم، ادم کم، no ecchymosis و به میزان کمی کاهش رنج حرکتی می­باشد، بیمار معمولاً قادر است همه­ی وزن را تحمل کند . پیچ خوردگی gradeII: پارگی کامل ATFL  و پارگی بخشی از کالکانئوفیبولار لیگامنت(CFL) را بیان می­کند. آزمایشات اغلب محدودیت رنج حرکتی و درد متوسط در تستatfl , cfl را نشان می­دهد.به علاوه ادم متوسط و echymosis کم تا متوسط در سطح مچ پا دیده شده است. بیمار معمولا قادر نیست همه­ی وزن را بر روی پای آسیب دیده براحتی تحمل کند. شدیدترین صدمه در پیچ خوردگی3 grade  است.پارگی کامل atfl , cfl و همچنین درد شدیدی در قسمت خارج مچ پا مشهود است، معمولاً همراه با ادم شدید و echymosis متوسط تا شدید است. رنج حرکتی مچ پا بدلیل درد بسیار کاهش پیدا می­کند. بیمار قادر نیست هر نوع وزنی برروی اندام آسیب دیده تحمل کند.

 85 درصد از پیچ خوردگیها  بواسطه Inversion   بیش از حد ایجاد میشود .. نخستین فاکتور  مستعد کننده ankle sprain  مربوط به سابقه  قبلی پیچ خوردگی است. در افرادی که دچار پیچ خوردگی مچ پا شده­اند، احتمال ایجاد شدن این ضایعه افزایش   می­یابد.به عبارت دیگر مطالعات نشان می­دهد که 73% افرادی که دچار پیچ خوردگی مچ پا می­شوند قبلا دچار پیچ خوردگی بوده­اند. بنابراین پیچ خوردگی مچ پا در گذشته یک ریسک فاکتور مهم برای ایجاد دوباره پیچ خوردگی است.

فاکتورها و عوامل موثر در پیچ خوردگی :

بعضی از فاکتورها و مکانیسم­های شناخته شده نیز ریسک ایجاد پیچ خوردگی مچ پا را افزایش می­دهد.بعضی از این فاکتورها مانند:ناتوانی، ضعف عضلانی، محدودیت حرکتی در مفصل مچ پا، مشکلات وابسته به کفش و صدمه به لیگامان­های مفصل مچ پا هستند. که این فاکتورها می­توانند مکانیکال یا فانکشنال باشند.
نویسنده : فیزیوتراپیست علی تاجیک
نوع مطلب :
برچسب ها : پیچ خوردگی مچ پا،
لینک های مرتبط :
کلینیک مجازی فیزیوتراپی مهر
درباره وبلاگ

سلام

این وبسایت به همت اینجانب فیزیوتراپیست علی تاجیک و همسرم فیزیوتراپیست مهسا مظاهری ایجاد گردیده است ، امید است بتوانیم خدمتی به شما دوستان کرده باشیم.
لحظات خوشی را برای شما
ارزومندیم
ایمیل اینجانب :

sir.tajik@yahoo.com

آدرس ما در تلگرام
www.telegram.me/PHYSIOTHERAPISTALITAJIK

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست علی تاجیک
موضوعات
نظرسنجی
تمایل دارید بیشتر چه مطالبی در این وب سایت مورد بررسی قرار گیردآمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
آپارات
مپ

                    
 
 
 
کپی ممنوع
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات