سكته مغزی چیست؟حادثه مغزی - عروقی (cerebro vascular accident) معمولا سکته نامیده می‌شود. در تعریف به معنای کاهش ناگهانی تامین جریان خون برای مغز است که توسط اختلال در رگهای خونی ورودی مغز بوجود می‌آید. در نتیجه فقدان اکسیژن سبب می‌شود که بافت مغز آسیب ببیند یا حتی نابود شود. سکته مغزی در اثر خونریزی مغزی نیز اتفاق می‌افتد. بیمار ناگهان به حالت اغما و بی‌هوشی می‌افتد که ساعتها و روزها ادامه دارد و اغلب با فلج نیمی از بدن و فلج صورت و دفع غیر ارادی ادرار و مدفوع همراه است. سکته مغزی عمومی‌ترین اختلال مغزی و سومین علت مرگ بعد از بیماریهای قلبی - عروقی و سرطان است. این بیماری سبب مرگ حدود نیمی از مبتلایان است و نیمی دیگر زنده می‌مانند و دچار معلولیت دائمی می‌شوند.

علایم‌ شایع‌ • سنگینی‌ ناگهانی‌ در اندام‌ یا کرختی‌ و ناتوانی‌ در کنترل‌ عضلات‌
• عدم‌ توانایی‌ حرکت‌ دادن‌ بخشی‌ از بدن
• کاهش‌ هوشیاری‌
• عدم‌ توانایی‌ تکلم
• سردرد و گیجی
• اختلالات‌ بینایی‌
• بی‌اختیاری‌ مدفوع‌ یا ادرار

علل‌ • تصلب‌ شرائین (آترواسکلروز) یا فشار خون بالا
• ترومبوز که‌ در آن‌ جریان‌ خون‌ در اثر تنگی‌ یا بسته‌ شدن‌ یک‌ شریان‌ مسدود می‌گردد
• آمبولی که‌ در آن‌ بخش‌ کوچکی‌ از رسوب‌ چربی‌ یا یک‌ لخته‌ خونی‌ کوچک‌ از یک‌ رگ‌ مبتلا یا قلب به‌ مغز می‌رود.
• خونریزی‌ مغزی‌ که‌ در آن‌ یک‌ رگ‌ خونی مغز پاره‌ شده‌، به‌ بافت‌ مغزی‌ اطراف‌ خود خونریزی‌ می‌کند.
• پارگی‌ آنوریسم‌ یک‌ شریان‌ کوچک‌ مغز

عوامل تشدید کننده بیماری • سیگار کشیدن‌
• چاقی
• رژیم‌ غذایی‌ پرچربی‌ یا پر نمک‌
• سن‌ بیش‌ از 60 سال‌
• فشار خون‌ بالا
• دیابت شیرین
• بیماری‌ شریان‌ کرونر

درمانآزمونهای‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ مایع‌ نخاع‌ و خون‌، نوار قلب‌، اکوکاردیوگرافی‌، سونوگرافی‌، آنژیوگرافی‌، سی‌تی‌اسکن‌ و رادیوگرافی سر باشند. جراحی‌ (گاهی‌ اوقات‌) برای‌ برداشتن‌ لخته‌ یک‌ شریان‌ مغز ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد. در بعضی‌ انواع‌ سکته‌ مغزی‌ از داروهای‌ حل‌کننده‌ لخته‌ خون‌ استفاده‌ می‌شود. فیزیوتراپی‌  در تمامی موارد  لازم است. در واقع بخش مهم درمان پس از ترخیص از بیمارستان فیزیوتراپی  است.  در این مرحله که معمولا بین سه ماه تا یک سال بطول می انجامد اقدامات درمانی متخصص مغز و اعصاب جهت درمان پر فشاری خون، کاهش چربی یا قند خون (در صورت با لا بودن )، افزایش خونرسانی به مغز، کاهش احتمال لخته یا خونریزی مجدد و کاهش سفتی عضلات و سایر موارد ادامه می یابد.همزمان با این اقدامات درمانهای فیزیوتراپیست  نیز شروع میشود که هدف آن کاهش ناتوانی بیمار و افزایش تواناییهای موجود است بطوریکه فرد به حد اکثر میزان توانایی ممکن دست یابد

داروها • داروهای‌ ضد انعقادی‌ برای‌ کاهش‌ احتمال‌ تشکیل‌ لخته‌
• داروهای‌ ضد پرفشاری‌ خون‌ در صورت‌ ابتلا به‌ فشار خون‌ بالا

فیزیوتراپی  سكتهمغز
با فیزیوتراپی  میزان بهبودی به چه میزان است؟
سکته مغزی در یک لحظه فرد را مبتلا می کند و ظرف مدت بسیار کوتاه ناتوانی بسیاری برای فرد ایجاد می کند . با اینکه آسیب در یک آن بروز می کند ولی بهبودی یک جریان طولانی و مدت دار است که نیاز به شکیبایی و پرهیز از « کلافه شدن » دارد . میزان بهبودی که در برخی افراد ظرف چند هفته بدست می آید ممکن است در عده ای ماهها و یا حتی سالها طول بکشد . میزان بهبودی در هر فردی منحصر به او است . به هر حال در اکثریت بیماران پیشرفت در هفته های اول سریعتر است و به تدریج کندتر می شود ولی کند شدن روند بهبود به معنی پایان بهبود نیست.
آیا زمان شروع فیزیوترپی اهمیت دارد؟
بهترین زمان شروع فیزیوتراپی  بلافاصله پس از پایدار شدن علائم (چند روز بعد از سکته) است. بطور کلی هر چه توانبخشی زودتر شروع شود بیشتر اثر می کند. این تآثیر در سه تا شش ماه اول بعد از سکته مشهودتر است. با این وجود اغلب بیمارانی که دیر مراجعه کرده اند نیز از فیزیوتراپی سود می برند.
آیا فیزیوتراپی در کاهش مرگ و میر بیماران پس از سکته مغزی موثر است؟
فیزیوتراپی موجب کاهش مرگ و میر کوتاه مدت بیماران می شود ولی در مرگ و میر دراز مدت موثر نیست.
فیزیوتراپی تا چه زمانی ادامه می یابد؟
تا زمانی که پس از هشت تا 10  جلسه متوالی بهبودی بیشتری حاصل شود. این پروسه نیازمند صبر بیمار و اطرفیان اوست گاهی تا یک ماه نتایج چندانی مشاهده نمیشود ولی به  یکباره جهشی در علائم و بهبودی دیده میشود
میزان بهبودی در سكته مغزی تا چه اندازه است؟
میزان بهبودی سکته به عواملی چون اندازه آسیب ، محل آسیب ، نوع سکته ، سن بیمار ، شرایط بدنی بیمار پیش از بروز بیماری ، نحوه و کیفیت درمان در شروع سکته و برخی دیگر از عوامل بستگی دارد . ولی هر چقدر سكته كوچكتر باشد، سن فرد پایین تر باشد، به موقع تمرین های فیزیوتراپی را شروع كند و باتیم درمان همكاری كند میزان بهبودی بالاتر است.

نقش فیزیوتراپی در سكته مغزیسلول های عصبی این توانایی را دارند كه پس از آسیب به طور مجدد خود را ساماندهی كنند. به این حالت انعطاف پذیری یا نوروپلاستیسیتی سلول های عصبی گفته می شود. در فیزیوتراپی این امكان فراهم می شود كه این ساماندهی را تسریع كرد. در زمان های اولیه آسیب(به ویژه شش ماه اول)، نروپلاستیسیتی بیشتر است در ذیل برخی از اهداف و كارایی های فیزیوتراپی بر شمرده می شود:
معاینه و ارزیابی دقیق بیمار و برنامه ریزی بر اساس شرایط بیمار
 آموزش وضعیت صحیح راه رفتن و ایستادن
 تنظیم یک برنامه منظم جهت افزایش هماهنگی و بالانس
 تاکید بر ایجاد حرکات ارادی و افزایش سرعت عمل همراه با حداکثر دقت
 تنظیم یك برنامه برای كنترل اسپاستیسیتی
 استفاده از برنامه های عملكردی برای بكارگیری مفاصل بدن
 ارائه تمارین داخل منزل برای كارایی هرچه بیشتر
استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی مانند الکتروتراپی . اولتراسوند ، لیزر ، و مدالیتی های مختلف  که تکنولوژی بکار رفته در این دستگاهها بگونه ای است که میتواند هم از آتروفی و کاهش حجم عضله جلوگیری کند و در کنار آن مسیر تحریک از عضله تا مغر را تقویت کند و امکان پلاستیسیتی را در سلول های مغزی افزایش دهد .
رژیم درمانی و سكته مغزی
نوع تغذیه در پیشگیری ثانویه و كنترل عود مجدد نقش بسزایی دارد. لذا پیشنهاد می شود یك كارشناس تغذیه بر روند تغذیه بیمار نظارت داشته باشد.
نوع مطلب : اختلالات نورولوژیک، درمان های فیزیوتراپی، 
برچسب ها : سکته مغزی، فیزیوتراپی در سکته مغزی، فیزیوتراپی و CVA،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 21 بهمن 1392 12:11 ق.ظ
سلام.ممنون که وقت میذارید و کامنت منو می خونین. من دانشجوی ترم 6 فیزیوتراپی هستم. یه چند تا سوال در مورد آزمون ارشد داشتم.تقریبا میخوام با یکی که تازگی ارشد قبول شده حرف بزنم. شما میتونین کمکم کنین. ممنون میشم جواب بدین
میدونم خودتون کار و مشغله دارین ولی لطف بزرگی میکنین اگه کمکم کنین
ممنون
فیزیوتراپیست علی تاجیکسلام. من در خدمت شما هستم.اگر سوالی دارید بفرمایید


کلینیک مجازی فیزیوتراپی مهر
درباره وبلاگ

سلام

این وبسایت به همت اینجانب فیزیوتراپیست علی تاجیک و همسرم فیزیوتراپیست مهسا مظاهری ایجاد گردیده است ، امید است بتوانیم خدمتی به شما دوستان کرده باشیم.
لحظات خوشی را برای شما
ارزومندیم
ایمیل اینجانب :

sir.tajik@yahoo.com

آدرس ما در تلگرام
www.telegram.me/PHYSIOTHERAPISTALITAJIK

مدیر وبلاگ : فیزیوتراپیست علی تاجیک
موضوعات
نظرسنجی
تمایل دارید بیشتر چه مطالبی در این وب سایت مورد بررسی قرار گیردآمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
آپارات
مپ

                    
 
 
 
کپی ممنوع
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic